Język… jako okno na świat.

Nauka języków obcych to jeden z kluczowych elementów rozwoju społecznego, wspierając integracje międzykulturową oraz zachęcając do otwartości na świat we wszystkich dziedzinach życia. Każdy język, jako żywy twór, jest zmienny i oddający myślenie swoich użytkowników.

Obraz sposobu myślenia.

Nabywając język jako dziecko, uczymy się ważnej umiejętności – myślenia. Jesteśmy w stanie uporządkować nasze myśli, świat który poznajemy. Możemy go nazwać, sklasyfikować, zmieniać nie tylko materialnie. Język przez nas używany oddaje porządek naszego umysłu oraz rozumienie świata. Widoczne jest to przez różnice w zasadach gramatycznych różnych języków (m.in. różnice w czasach gramatycznych między angielskim a polskim świadczą o różnicach w poczuciu upływającego czasu), ale także w różnych zasobach językowych, jak schadenfreude – radość czyjegoś nieszczęścia w język niemiecki. Szczecin oraz inne miasta posiada swój dialekt, który również może prowadzić do takich różnic.

Poszerzanie horyzontów

Większa mobilność i możliwość pracy, pozwala łatwiej podjąć decyzje o wyjeździe i czuć się w tej sytuacji swobodnie – zdolność do komunikacji zredukuje obawy, a także przyczyni się do redukcji stereotypów i głębszego poznania różnych kultur. Ucząc się języka obcego, uczymy się innego sposobu myślenia, wobec tego jesteśmy bardziej otwarci i łatwiej nam przyjąć cudzy punkt widzenia.

Łatwiej jest zainteresować się językami obcymi wcześniej oraz inwestować w ich naukę, aby móc umożliwić sobie więcej opcji w życiu, a także być gotowym na zmiany.

You May Also Like