Lektor – kto to tak naprawdę jest?

Chociaż lektor kojarzy nam się głównie z filmografią i jej tłumaczeniem, na kursie językowym jest to najważniejsza osoba dla kursantów. To właśnie od niej zależy postęp grupy, jej motywacja oraz osiągnięcia. To nauczyciel, który ma wspomóc w rozwoju kompetencji językowych. O co dokładnie chodzi z lektorem?

Wykwalifikowany… kto?

Szkoła języków obcych – Szczecin Moose czy inne ośrodki – zatrudniają najczęściej wielu prowadzących kursy, o różnych metodach oraz… pochodzeniu. Lektor to zarówno osoba z kwalifikacjami i wysokimi kompetencjami językowymi, najczęściej absolwent studiów filologicznych, który jest w stanie pomóc w każdej sytuacji, ale również może być to tzw. native speaker, dla którego dany język obcy jest językiem ojczystym. Nauka z nativem jest wskazana na wyższych poziomach znajomości językowej, jednak nie ma żadnych przeciwskazań, aby uczyć się z nim od początku.

Dlaczego akurat lektor?

Lektorzy posiadają doświadczenia, kwalifikacje oraz ogromną chęć do wspierania innych w ich nauce. W ramach szkoły językowej są również w pełni wspierani merytorycznie oraz zasobami, które posiada dana placówka. Alternatywą dla nich są korepetycje, które często prowadzą studenci lub osoby myślące, że są w stanie kogoś uczyć – najczęściej są to zajęcia prowadzone intuicyjnie, bez zamysłu oraz planu, ich skuteczność jest niska i tak naprawdę kończy się marnowaniem pomysłów.

Nauka z nativem jest ceniona przez wielu, od początku i niekoniecznie przez tych, którzy są nauczycielami. W Internecie często można spotkać sugestie korzystania z czatów, wymian mailowych czy listownych, a także specjalnych spotkań polegających na tzw. wymianie językowej – chociaż metody te są skuteczne, to pojawia się podobnie problem jak z korepetycjami, brak kompetencji oraz możliwości wsparcia dydaktycznego przez takie osoby.

Inwestycja w kurs językowy to inwestycja w zajęcia z osobami posiadającymi kompetencje do uczenia, a także pewność, że osiągniemy pewien poziom poprawności językowej bez wyuczenia się bezmyślnie błędów.

You May Also Like